Budownictwo wczoraj i dzis : Wideo: fizyk Geoffrey West w miastach

Podczas tegorocznej konferencji TEDGlobal fizyk Geoffrey West twierdzi, że matematyczne prawa sieci i skalowalność regulują właściwości miast.
Zachód demonstruje, jak bogactwo, przestępczość, prędkość chodzenia i inne aspekty miasta można przewidzieć na podstawie populacji miasta – powszechnie i ze zdumiewającą dokładnością.
Prezentacja Westa została zbudowana poprzez porównanie miast.
statystyczne podobieństwa do matematycznych praw biologii.
Oba są zdominowane przez korzyści skali, ale podczas gdy tempo życia zmniejsza się wraz ze wzrostem organizmów biologicznych w górę, tempo życia w miastach wzrasta.
Na przykład, podwojenie wielkości miasta systematycznie zwiększa dochody, bogactwo, liczbę patentów, liczbę szkół wyższych, liczbę kreatywnych osób, liczbę policji, wskaźnik przestępczości, liczbę pomocy i przypadków grypy oraz marnotrawstwo o 15% na mieszkańca .
Chociaż niektórzy mogą uważać żarliwy empiryzm Zachodu za nużący, jego model miejskich badań naukowych posiada olbrzymi potencjał zarówno jako danych, jak i model metodologiczny dla teoretycznych badań niezależnych od praktyki.
Jako naukowiec, West jest wolny od skłonności naszego pola do teorii jako modelu praktyki – może mówić o swoich obserwacjach, ale pozwala im pozostać jako taki.
Każda praktyczna sugestia ograniczyłaby wszechstronność informacji, które on i jego zespół stworzyli, na zawsze łącząc tę nową wiedzę z wytyczonym ciałem interpretacji.
Na przykład: argument Westa przypomina klasyczny esej Christophera Alexandra: Miasto to nie drzewo .
w której Aleksander twierdzi, że miasta są zasadniczo sieciami społecznymi i że sieci podobne do sieci są przeciwstawne syntetycznym drzewopodobnym sieciom zaprojektowanym przez modernistów z Tange do Hilbershimer.
Esej Aleksandra, zorganizowany kategorycznie i osadzony w anegdotycznych modelach, jest zbyt opozycyjny, aby mieć łatwą walutę poza jego użyciem w odniesieniu do projektów, które przywołuje i krytykuje.
Biorąc to pod uwagę, nie jest zaskakujące, że późniejsze prace Alexandra w A Pattern Language są częściej identyfikowane jako polityczna wypowiedź przeciwko nowoczesnym ideałom planistycznym, niż zakładał, że słownik strategii projektowania, który rzekomo był.
Argument Westa, zorganizowany raczej systematycznie niż kategorycznie i ugruntowany w danych aniżeli w anegdocie, działa w epistemologicznym wszechświecie, odpornym na polityczne i zdolnym do zrozumienia i zastosowania w wielu różnych kontekstach z wielu powiązanych i niezwiązanych ze sobą przyczyn.
[przypisy: hamulec taśmowy, izolacja akustyczna stropu, cyklinowanie parkietow ]

Powiązane tematy z artykułem: hamulec taśmowy izolacja akustyczna stropu schody zewnętrzne wymiary